Başlıksız 1 840x525 - Türk Hip-Hop'u Nasıl Ortak Hareket Eder ?

Türk Hip-Hop’u Nasıl Ortak Hareket Eder ?

Dün akşam itibariyle “Türk Hip-Hop’u için Kitlesel Hareket Çağrısı“nı şu sözlerle duyurdum :

Geçmişten günümüze, Türkiye sınırları içerisindeki Hip-Hop severlerin en büyük problemlerinden birisi, “Oturaklı ve Etraflı” bir bilgi kaynağına erişememek olmuştur. Nitekim bu problem, 2017 yılında Türkçe Sözlü Rap müziğin geniş kitlelere ulaşması ile ayyuka çıkmış vaziyette. Bu kültüre gönül veren herkesi beraber hareket etmeye, ortaya somut çalışmalar koymaya ve dayanışmaya çağırıyoruz.

Peki bu çağrı neyi amaçlıyor ? Duyuruda bahsettiğim gibi, Türkiye’nin Hip-Hop kitlesi genel olarak pasif ve dinleyici olmaktan ibaret bir halde, ancak bu yavaş yavaş geniş kitlelerin katılımı ile Kültürün en büyük düşmanlarından biri haline gelecektir. Zira, zaten kültüre karşı derinlemesine bilgi ve donanımı olmayan dinleyicilerin üzerine gelecek yeni kitleler bu durumu fazlasıyla zora sokacak. Çağrının amacı bu durum onarılamayacak hale gelmeden, Türk Hip-Hop’u içerisindeki bütün “Blog yazarları, Yeterli Yabancı Dil sahipleri, Kurgucuları ve Hip-Hop’un diğer Elementlerinden gönüllüleri” bir çatı altında buluşturmak ve ortak projelerle Kültürün kökeni, yönü ve tüm elementleri hakkında kapsamlı ve oturaklı bir bilgi kaynağının yaratılışında yardımcı olmaktır.

6 yıl evvel Altuğ ile başlattığımız Yabancı Rap Çevirileri sayfasının hakkında bölümüne şöyle yazmıştık :

Başta İngilizce olmak üzere yabancı rap piyasasının da takip edilebilmesine ve sözlerinin anlaşılabilmesini sağlamak. Türkçe bilen tüm dinleyicileri işin özüne ulaştırabilmek ve mümkün olduğunca kaliteli bulduğumuz parçaları çevirmek.

Benim açımdan Türkçe sözlü Rap müzik hiç beklenmedik şekillerle mücadelesini yükseltirken, biz ve bizim gibi olan bir çok insan -dinleyici olmak ile yetinen- kültüre akın akın gelen yeni dalgaları fark etti ancak o dönemlerde organize olmaktan çok uzak bireysel hareketlerle kültüre hizmet ettiler. Ancak Türkçe Rap’i vuran dip-dalga bizleri bağımsız hareketten alıkoyuyor.

Yıllar evvel anlamsız bir şekilde kendisini fesheden Yeraltı Operasyonu Sözlük içerik olarak telafi edilemeyecek olsa bile BolSözlük var, Fatih Dalcı’nın BenceHiphop ve ProvaMag projesi, Altuğ Orgun’un yeni başladığı Podcast serisi, Guerilla’nin Youtube Kanalı, bunun yanında FlowRadyo gibi projelerle ayrı platformlarda olsak bile herkes “Kültürün Özü”nü savunuyor, bu savunuşu “üretim ve beraberlik” safhasına geçirebilmek hepimizi ihya edecektir. Çağrı, bu “beraberlik” süreci için herkesi beraber durmaya çağırıyor.

fft371 mf29242779 - Türk Hip-Hop'u Nasıl Ortak Hareket Eder ?Ezhel tutuklandığı zaman ekibinin yardımlarıyla başlatılan Sosyal Medya çalışması, Hip-Hop adına örgütlü gücün en büyük kanıtlarından birisidir zira eğer o ekip o kurşunu atmasaydı, bugün Ezhel belki hala tutuklu yargılanıyor olabilirdi. O örgütlü güç Ezhel’in durumunu Başbakan’a kadar sordurmayı bilmiştir. Aynı örgütlü güç Hip-Hop namına “Bilgi” üretecek herkesten beklenmelidir.

 

Bu amaçla, aşağıdaki form üzerinden bu çağrıya yanıt veren herkesi, aynı zamanda twitter’dan @element5_ // @cenkdurlu veya facebook’tan /rapceviri üzerinden bana ulaşan “toplulukları” bu çağrının ana parçaları olarak kabul ediyorum. Bi’kaç gün içerisinde çağrıya yanıt veren herkesi belli gruplar içerisinde buluşturma ümidiyle.

 

Instagram veya Twitter’da paylaşmak için görsel ve form linki aşağıdadır.

Form Linki

Sosyal Medya Görselleri:

2 - Türk Hip-Hop'u Nasıl Ortak Hareket Eder ? Başlıksız 1 1 - Türk Hip-Hop'u Nasıl Ortak Hareket Eder ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir