tut 840x525 - Tutsak - Ezber Bozan üzerine

Tutsak – Ezber Bozan üzerine

2 269x300 - Tutsak - Ezber Bozan üzerine

Ankaralı Tutsak ile tanışmam 2012 yılında “Tasfir”ile yaptıkları “Gangbang” albümüne dayanıyor. O dönem için sert vokalleri ile ilgimi çeken ikiliden Tutsak üzerine koyarak kendini geliştirdi ve Bu yıl içerisinde Tutsak Ezber Bozan albümüyle kendinden emin bi’ şekilde kitlelerin karşısına çıktı. Snippet dinleme huyumun olmamasıyla benim için tam bir “kapalı kutu” olan albümü dinledikten sonra üzerine biraz konuşmam gerektiğini düşündüm

Albümü değerlendirmeye altyapılardan başlamak istiyorum zira Tutsak tarafından yapılan tüm altyapılarda aritmetik ritimler ve bol bol günümüz Trap 808lerini duymak beklemediğim bir hareket oldu. Kişisel olarak bu tarz beatler ile çok samimi olmayı tercih etmesem de Türkçe Rap altyapılarıyla kıyasladığımda bana en “hiphop’a sadık kalan” 808’leri dinletenler bu beatler oldu.

 

quote - Tutsak - Ezber Bozan üzerine

Türkçe Rap, tarihinin teknik ve tarz açısından en zengin zamanını yaşıyor, 2012 yılından bu zamana geçen her fırsatta bulduğumda kendisine bahsettiğim ve kendi vokalini aşağıya çeken backvokallerini bu albümde “tertemiz” bir halde buldum. Bu teknik ve tarz yarışında şarkıdan şarkıya kendini adapte etmesi albümü dinlerken kopukluk hissi yaratmıyor ve hatta Tutsak için yeteneklerini gösterme şansı tanıyor. Vokalini birden çok parçada rötuşladığı ve değiştirdiğinin en keskin göstergeleri ise aynı albümdeki “Ezber Bozan” – “Işığa Koş” – “Bozuk Kafam” üçlemesini peşpeşe dinlemek.

 

friend 2Blist 222x300 - Tutsak - Ezber Bozan üzerine

Lirikal olarak göze en çok batan ise uzun zamandır duymadığımız “Hiphop” hissi oldu, özellikle Hidra ile olan “Lades” parçası bu konuda albümün en en sivri şarkısı, ancak parantez açmak istediğim şarkı “Dinleme”. 2000’li yılların gençleri olarak içinde yaşadığımız bu toplumda herkesin hissettiği baskılar ve gördüğü davranışları açıkça ortaya koyan bir şarkı olarak kesinlikle albümün üst seviyesi. Ezber Bozan parçasında ise piyasaya Tutsak gözünde yapılan iğnelemeleri dinliyoruz ki nakaratının albümün en iyi nakaratına sahip.
Ancak Albümde kulağımı rahatsız eden en büyük nokta Düet listesinin performansı, özellikle Hidra ve Ezhelin kendi bireysel performansları içime sinmedi. Albümün en büyük defosunun bu olduğunu düşünüyorum. İnternete albüm öncesi verilse bence gayet güzel bir beklenti yaratabilecek şarkılar olmasına karşın albüm içerisinde başarısız buldum düetleri.
article 2Bheader 2Bpicture - Tutsak - Ezber Bozan üzerine

Son sözü söylerken, baştan aşşağıya Tutsak tarafından yapılan albümün kendi beklentilerimin üstünde çıktığını söylemem gerek, 3. Albümü olan Ezber Bozan ile bence geleceğe yönelik güzel bir ışık verirken bir sonraki albümünde nokta atışı düetlerle daha ayakları sağlam basan bir albüm dinletebilir.

sptofy - Tutsak - Ezber Bozan üzerine
Ezber Bozan’ı dinlemek için küçük bir tık.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir