5965 840x525 - GÖZÜNÜZ DOYSUN! Apple, Chance the Rapper'a YARIM MİLYON vermiş!

GÖZÜNÜZ DOYSUN! Apple, Chance the Rapper’a YARIM MİLYON vermiş!

gettyimages 635003438 200x300 - GÖZÜNÜZ DOYSUN! Apple, Chance the Rapper'a YARIM MİLYON vermiş!

Son zamanların en kendine özgü Rapçisi Chance the Rapper, 2016 yılında  “Coloring Book (Chance 3)” albümünü çıkarmıştı, ancak albümün 2 hafta boyunca sadece Apple Müzik dışına verilmemesi özellikle “Müzik servislerine özel içerik” tartışmasının yapıldığı bu dönemde korkunç tepki çekti. Tabii olay tam olarak sadece bu değil..

Chance fazlasıyla özel bir tarza sahip, özgün ve tam anlamıyla kısıtlamaya gelemeyen bir MC, ayrıca kariyerini bağımsız bir şekilde tırmanarak çıktığını unutmamak gerekiyor. Bu Apple Müzik davası hayranlarının hiç hoşuna gitmedi, zaten 2 hafta sonra Soundcloud üzerinden yayınlanmıştı fakat kendisi 3 tanecik Grammy kazanınca yine “BAĞIMSIZ BİR MÜZİSYEN DEĞİL ŞİRKET KÖLESİ OĞLUM“cu tayfa yine gaza geldi

Kendisi de gaza gelmiş büyük ihtimalle, zira geçen ay katıldığı bir podcast yayınında 45 dakikaya yakın bir süre boyunca Bağımsız Müzisyenlik üzerine konuşmuş, ancak tepkiler azalmadı, hatta mainstream bir tartışma konusu haline geldi. E Chance’e tek bir yol göründü, o ise Twitterda derdini fanbase’ine anlatmak.

Şimdi burada bir çizgi çekmemiz gerekiyor, basitçe Amerikan Müzik sektörü şöyle işler, büyük oyuncu olmak için fanlarınız olmalıdır, onları kaybedemezsiniz, sponsorluklar ve anlaşmalar bunlara göre gelir ve giderler, işte o yüzden Chance “bağımsız olduğu için” onu takip eden kitlesini kaybetmemek adına böyle bir aksiyon alıyor. ANCAK ABİ BU NEDİR YA?

 

123 300x117 - GÖZÜNÜZ DOYSUN! Apple, Chance the Rapper'a YARIM MİLYON vermiş!
“Beyler, Apple ile olan ilişkimin hiç açıklanmaya ihtiyacı olduğunu hissetmemiştim, ama bu yüzden insanlar benim bağımsızlığıma saygısızlık yapmaya falan başladılar”

 

124 300x117 - GÖZÜNÜZ DOYSUN! Apple, Chance the Rapper'a YARIM MİLYON vermiş!
“Önce şunu netleştirelim, Apple, Coloring Book’u 2 Haftalığına Apple Müzik Exclusive tutmam karşılığında yarım milyon verdi.

 

123 1 300x117 - GÖZÜNÜZ DOYSUN! Apple, Chance the Rapper'a YARIM MİLYON vermiş!
“Anlaşmam bu kadardı, 2 hafta sonra Ücretsiz olarak Soundcloud’a koydum, Paraya ihtiyacı olan iyi çocuklarız
124 1 300x117 - GÖZÜNÜZ DOYSUN! Apple, Chance the Rapper'a YARIM MİLYON vermiş!

“Bu olayların bu hale gelmesinden rahatsızım, herkes Coloring Book’ta yaptıklarımıza saygısızlık etmeye başladı, konu çok farklı noktalara geldi resmen

245 300x117 - GÖZÜNÜZ DOYSUN! Apple, Chance the Rapper'a YARIM MİLYON vermiş!
“Bence bir sanatçı Stream savaşlarından kazanabildiği kadar çok şey kazanmalı, tabii kendi ürettiğinin kontrolünü kaybetmeden”

Chance kendince “ekmeğime bakıyorum ya” edebiyatı yapsa bile, fanlarının kafası bu konuda çok karışık ve bu açıklamaların yardımcı olup olmadığını görmek zaman alacaktır bence. ŞAHSİ GÖRÜŞÜM, arkadaş apple sana 2 haftalığına da olsa tasmayı takmış, “PARAYA İHTİYACIM VAR” görüşü biraz adhominen olmuyor mu ya?

Peki sizin bu olay ile ilgili görüşünüz ne ? siz Bağımsız bir sanatçıya YARIM MİLYON verir miydiniz ? Bu olay Chance’in bağımsızlığını ne duruma getirdi ? Buyrun yorumlara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir