1 nLZPsKCfuRKr0lyHEaN90g - Harlem,1973,5. Element : Hip Hop'un Tarihi

Harlem,1973,5. Element : Hip Hop’un Tarihi

1 nLZPsKCfuRKr0lyHEaN90g - Harlem,1973,5. Element : Hip Hop'un Tarihi

Hip Hop’un Tarihinin mainstream piyasada ilk bağırışları, SugarHill Gang’in 1979 Tarihli “Rapper’s Delight” parçasıyla atıldı, Hip-Hop kültürünün ilk Hit’i olarak kabul edilen Delight ile O zamana kadar bir sokak kültürü olarak yetişen Hip-Hop kültürü, Dansları, DJ’leri ve Graffiti görsellikleri ile tüm coşkusu ile geldiğini gösteriyordu. O zamanlar, bir kültürden çok, alt sınıf olarak görülen siyahi çocukların yeni yeni filizlenen bir hareketi olarak görülen Hip-Hop, Henüz Hip-Hop değildi.

ScreenShot 20150603153030 300x90 - Harlem,1973,5. Element : Hip Hop'un Tarihi

Hip Hop’un Tarihinin başlangıcı, 1982’nin Eylül ayında Steven Hager adlı Şehir merkezi muhabirinin “Village Voice” isimli yazı dizisi için Harlem’in öbür yakasına geçen ilk Beyaz muhabirlerden biri olmasıyla daha da ortaya çıkmaya başladı, Hager’ın amacı Siyahi gençlerin zamanlarını nasıl geçirdiğini görmekti. Ancak tüm bu izlenimleri bambaşka bir hikaye yaratmasını sağladı. Dünyanın Medya merkezinin gölgesinde, bu neredeyse “terk edilmiş” alanda, canlı bir gençlik hareketi vardı. Uyuşturucu ve Çete hayatını, Dans, Graffiti, Müzik ve tarzlarıyla anlatıyorlardı.

“Kim bilebilirdi?” diyor Hager, “Sonraki beş sene içerisinde, gördüğüm şeylerin tüm ülkeyi boydan boya saracağını kim bilebilirdi?”

Untitled 1 300x202 - Harlem,1973,5. Element : Hip Hop'un Tarihi
Afrika Bambaataa zaman içerisinde Hip-Hop kültürünün en önemli temsilcilerinden biri haline geld

Reagan ve İntikam süreçleriyle devam eden senelerde, Bambataa ortaya çıktı. Kabine girdiğinde kurşunları durdurabildiğine inanan bu delikanlının çevresinde bir anda küçük kitleler toplanmaya başladı, Şehir merkezinde azınlık dahi olsa beyazlar da yaptığı müziğe saygı duymaya başlamışlardı, onu burada yetişmiş Müziğin Mandela’sı olarak görüyorlardı.

Harlem’in ortasında yine herkesi toplamış müziğini yaparken, bir grup ona dönüp “yaptığın şeyin adı ne ?” diye sordu, ondan bir açıklama bekleyen gruba dönen Bambataa “Hip-Hop”.

Ardından hareketin “4 Element”i hakkında konuşmaya başladı : “DJ’lik, Rap, Break Dans ve Graffiti” (Daha sonraları, 5. Elementi, “Bilgi”yi ekledi).

 

box2 - Harlem,1973,5. Element : Hip Hop'un Tarihi

Günümüzde “Klasik” olarak görülen “Wild Style” filminin yönetmeni Charlie Ahearn, “Filmi çekerken, bu dört elementin hepsini tekrar tekrar göstermeli, üstünden geçmeliydik” diyordu, Daha sonraları ise “Hip-Hop 4 Element ile mi başladı ? sayılır, benim tecrübem bu yönde olmasa da benzer bir şey olduğunu söyleyebilirim”

“Hip-Hop, oluşumu uzun zaman alsa da oturduğu zaman, Harlem’in tüm siyahi gençlerinin merkezi hareketi olmuştu, Organize ve çok güçlüydü” diyordu.

Aslında, çocukların hip-hop’u temelleştirme çabalarını daha net görebilmek için, on sene geriye 11 Ağustos 1973’e geri dönmeliyiz, dönemin çocukları tatil sonrası bir “Okula dönüş” partisi düzenlemeye karar verdiler (Bunu ortaya çıkaran ilk kişi, yazının başında bahsi geçen Steven Hager’dır) Organizasyonu ise iki kardeş devraldı. Cindy Campbell ve Clive “DJ Kool Herc”

 

box3 300x90 - Harlem,1973,5. Element : Hip Hop'un Tarihi

1983 yılının başlarında, Herc’ün yarattığı akım ve sahne, Bambaata’nın hırsı ve bu kültür için öngördüğü kehanetler ile, Bir heves olmaktan çıkıp yavaşça akıma dönmeye başlamıştı, “Okula Dönüş” partisi her şeyin başı olarak kabul edilebilen bir noktadadır. Herc, Bambaata ve Flash’ın bayrağı ele alarak “Bayrak Adam” olmalarıyla yavaş yavaş bir şey herkes için netleşiyordu, süresi belirsiz olsa dahi, bu hareketin gerçek anlamda “Küresel” bir oyuncu olacağı belliydi.

Şu ana kadar okuduklarınız, Hip-Hop’un yayılma evresiydi, bu yazı bize hala “Nereden geldiğini” anlatmamakta.

“Hop”un çıkış noktası, 1920’li yılların başına dayanıyor “Shorty” George Snowden, Herbert “Whitey” White, Norma Miller tarafından Harlem’in orta yerinde Lindy Hop dansı yapılmaktaydı, genellikle siyahilerin yaptığı bir dans olarak bilinmeyen Lindy Hop, isyanın ilk şekliydi, bu yönden Bambaataya göre bu isim “Köklerine sadık kalmak”tan geliyordu, isyanın başını unutmamaktan. Anlamı ise uzun bir süre “Yaratıcı ve Modernlik” olarak kabul görmüştür

box4 - Harlem,1973,5. Element : Hip Hop'un Tarihi

“Hip” kelimesinin gelişimi ise John Leland’ın Hip: A History kitabında “Aydınlanma, Senegal ve Gambiadan gelen kölelerin kullandığı bir kelime” olarak açıklanmıştır. .

2012 Kasım ayında, Cornell Üniversitesindeki bir söyleşi sırasında, Afrika Bambaata’ya bir gençlik hareketine neden ve nasıl bu ismi seçtiği soruldu.

“Hip-Hop ismini seçtim çünkü, kardeşlerim “hippty hop” rhymelarını kullanıyordu (Love Bug Starski ve Keith Cowboy’dan bahsediyor, Furious Five üyeleri), ve ben de anlam ve söyleyiş olarak oldukça sevdim, bir isim bulmamız gerekiyordu, medya bize geldiğinde “asi çocuklar, rapçiler” olarak yazıyorlardı, ancak biz hepsini yapmaya çalışıyorduk, sadece rapçi değildik” diye cevapladı.

İşte, Siyahi Amerikan vatandaşlarının en büyük isyanı Hip-Hop’un doğuşu ve isiminin çıkış noktası. Hip-Hop isyanının en güzel anlatımı.

 

Jeff Chang’in 2012 Yılında Cuepoint için yazdığı yazıdan çevrilmiştir, Eğer beğendiyseniz lütfen paylaşmayı unutmayın. Kaynak gösterilerek her yerde kullanılabilir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir